multipranie.pl

Przeglądasz: Strona główna » Blog

OFERTA

Świadczymy usługi prania i czyszczenia dywanów, tapicerki, kanap i innych powierzchni. Oferta adresowana do osób prywatnych i firm z Łodzi i okolic.

Najczęstsze plamy na dywanie 2019-04-30 09:27:27

 

Gdy na ulubionym dywanie pojawi się plama, należy działać natychmiastowo. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby usunięcia zabrudzenia. Można sięgnąć po mydło, sodę oczyszczoną lub proszek do prania, czyli produkty, które znajdziemy w każdym domu.

 

 

Oto 5 rodzajów najbardziej problematycznych plam

Winoplama z wina na dywanie

Czerwone wino to jedno z najpopularniejszych trunków podawanych do świątecznego obiadu lub uroczystej kolacji. Nieestetyczne ślady po winie pozostają na obrusie, tapicerce meblowej, a także na dywanie. Co zrobić, aby uniknąć trwałych uszkodzeń materiału?

Pierwszy sposób: po rozlaniu wina należy przyłożyć do zabrudzonej powierzchni ręcznik papierowy, papier toaletowy lub chłonną suchą szmatkę, która wchłonie nadmiar cieczy. Następnie usuwamy plamę za pomocą czystej ściereczki zwilżonej wodą z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli kuchennej.

Drugi sposób: na plamę można zaaplikować papkę z sody i wody lub białego wina. Taka mieszanka pozostawiona na jakiś czas na powierzchni dywanu nie pozwoli plamie wyschnąć. Po kwadransie wystarczy ostrożnie wyczyścić miejsce zabrudzenia wilgotną szmatką lub gąbką.

Tłuszcz

Sosy, frytki i inne tłuste przysmaki mogą pozostawić na dywanie plamy dość trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po wodę z dodatkiem dowolnego płynu do prania lub płynu do mycia naczyń. W walce z wysuszoną tłustą plamą można wypróbować również roztworu wody z sodą lub spirytusem salicylowym.

Soki

W przypadku zabrudzeń po sokach owocowych działamy podobnie, jak przy plamach po tłuszczu, pamiętając o tym, aby przed czyszczeniem zebrać nadmiar cieczy za pomocą ręcznika papierowego. Suche plamy po sokach można rozjaśnić roztworem wody i soku z cytryny. Plamy po jagodach, burakach, marchwi i wiśniach są trudne do usunięcia, dlatego pomoc profesjonalnej firmy może się okazać niezbędna. Natomiast do wywabiania świeżych plam po napojach typu cola powinna wystarczyć letnia woda.

Curry

Plamy z curry niezwykle trudno usunąć. Gdy dywan w salonie został pobrudzony potrawą z dodatkiem tej aromatycznej i mocno barwiącej przyprawy, należy zastosować roztwór wody z sodą oczyszczoną lub octem winnym. Inną metodą jest delikatne wtarcie w plamę mieszanki wody z alkoholem. Warto jednak przed przystąpieniem do czyszczenia wypróbować domowy preparat w niewidocznym miejscu na dywanie.

Bez względu na to, z jaką plamą próbujemy się uporać, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • usuwając zabrudzenie należy kierować się od krawędzi plamy, do środka – nigdy odwrotnie!

  • po usunięciu plamy trzeba pamiętać o dokładnym wysuszeniu dywanu lub wykładziny

  • przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie usunąć resztki jedzenia lub cieczy za pomocą chłonnego ręcznika

Niestety, żadna z powyższych metod nie daje gwarancji skutecznego usunięcia plamy. Sięganie po niektóre środki czyszczące, jak np. benzyna, denaturat czy alkohol jest dość ryzykowne, dlatego wiele osób korzysta z pomocy specjalistycznej firmy, dysponującej nowoczesnym sprzętem piorącym. Powierzając pranie dywanu lub wykładziny profesjonalistom mogą mieć Państwo pewność, że zabrudzenie zostanie dokładnie wyczyszczone, a struktura tkaniny nie ulegnie zniszczeniu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

« Powrót do spisu aktualności


  • żaluzje, żaluzje drewniane, żaluzje panelowe
  • rolety zewnętrzne, rolety antywłamaniowe
  • panel track, rolety rzymskie
  • profesjonalny montaż, niskie ceny

MULTIPRANIE Łódź
lodz@multipranie.pl
tel. 736 859 491
design by ARTEVIA