multipranie.pl

Przeglądasz: Strona główna » Blog

OFERTA

Świadczymy usługi prania i czyszczenia dywanów, tapicerki, kanap i innych powierzchni. Oferta adresowana do osób prywatnych i firm z Łodzi i okolic.

Ciekawostki - historia dywanu 2019-01-22 10:56:30

Dywany to ponadczasowy element wyposażenia wnętrz. Puchaty dywan w sypialni, wzorzysta wykładzina w holu, mały dywanik w przedpokoju – na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które są nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle estetyczne.

Współczesne dywany świetnie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad historią otaczających nas przedmiotów użytkowych, dlatego dziś przybliżymy nieco historię dywanów. Skąd się wzięły? Jak ich używano? Zachęcamy do lektury!

 

zwinięte dywany

Przede wszystkim funkcjonalność

Pierwsze dywany pojawiły się prawdopodobnie w Azji. Stamtąd pochodzą najstarsze egzemplarze, będące wzorcowym przykładem sztuki tradycyjnego wyplatania dywanów. Początkowo dywan spełniał funkcję stricte użytkową: chronił przez zimnem i brudem. Koczownicze ludy Azji, które przenosiły się z miejsca na miejsce, chętnie korzystały z „mobilnych” tkanych lub plecionych mat. Łatwo było taki „dywan” zwinąć i przetransportować. Rozbijając obóz w nowym miejscu wystarczyło rozłożyć dywan, który chronił przed chłodem ziemi. Tego typu dywany tworzono ręcznie z naturalnych, dostępnych lokalnie surowców (roślin, wełny owczej itd.).

Dywany perskie 

Persja słynęła z produkcji najbardziej okazałych i kunsztownych dywanów. Ich wytwarzanie było procesem czasochłonnym i wymagało dostępu do wysokogatunkowego surowca.  Dywany z wełny wielbłądziej lub jedwabiu do dziś są piękną ozdobą domostw, pałaców i świątyń. Pojawiają się na nich motywy roślinne, zwierzęce i geometryczne.

W 1947 r. podczas wykopalisk na Syberii odnaleziono najstarszy znany współcześnie dywan, zwany Pazyrykiem. Utkano go prawdopodobnie w Persji w 400 r. p. n. e. Dobrze zachowany dywan o wymiarach 183 x 200 cm znajduje się obecnie w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Drugim ciekawym egzemplarzem jest XVI-wieczny dywan Ardabil, o wymiarach 534 x 1152 cm. Jak podają źródła, utkanie tego dywanu zajęło 3 lata, a w całym procesie brało udział aż pięciu wprawnych rzemieślników. Dziś można go obejrzeć w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. 

Sztuką tkania dywanów o unikalnych walorach estetycznych zajmowano się nie tylko w Persji, ale także w Indiach, Turcji, Chinach, Nepalu czy też Turkmenistanie. W procesie tkania używano naturalnych barwników, które pozwalały tworzyć niepowtarzalne motywy kolorystyczne. Dywany wełniane i jedwabne po dziś dzień są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej wytrzymałych. Nic więc dziwnego, że wiele osób jest w stanie zapłacić krocie za oryginalny dywan wyprodukowany z najwyższej jakości surowców.

Dywany syntetyczne

Wraz z rozwojem technologii produkcji dywanów i pojawieniem się zupełnie nowego rodzaju materiału, takiego jak akryl czy poliamid, niesłabnącą popularnością cieszą się dywany i wykładziny syntetyczne. Mają one wiele zalet: są komfortowe w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu, dobrze wyglądają w różnego typu wnętrzach (salon, sypialnia, pokój dziecięcy, biuro), a do tego są stosunkowo tanie.

Bez względu na to, czy posiadamy dywan wełniany czy syntetyczny, należy odpowiednio go pielęgnować, aby zachował pierwotny wygląd przez wiele lat. O tym jak czyścić dywany naturalne i te wykonane ze sztucznych materiałów, można przeczytać na naszym blogu. Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z usług profesjonalnego prania dywanów, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą: http://www.multipranie.pl/kontakt

« Powrót do spisu aktualności


  • żaluzje, żaluzje drewniane, żaluzje panelowe
  • rolety zewnętrzne, rolety antywłamaniowe
  • panel track, rolety rzymskie
  • profesjonalny montaż, niskie ceny

MULTIPRANIE Łódź
lodz@multipranie.pl
tel. 736 859 491
design by ARTEVIA